Kiedy ginekolog może stwierdzić ciąże?

Potwierdzenie ciąży u dziewczyn jest najczęściej rezultatem podejrzeń i przypuszczeń przyszłej mamy o swoim stanie błogosławionym. Samo spotnienie okresu nie jest natomiast tylko jedynym sygnałem, który wskazywałby ciąże. Lekarze ginekolodzy przeprowadzają również badania umożliwiające stwierdzenie ciąży.


Kiedy ginekolog może stwierdzić ciąże?

Przyszła matka pragnie dowiedzieć się swojej ciąży tak szybko jak się tylko da. Jednak takim pierwszym znakiem poczęcia jest przeważnie brak miesiączki. O ciąży dowiedzieć się można nie wcześniej aniżeli miesiąc dokonaniu zapłodnienia. I dopiero wtedy zaleca się zrobienie testów ciążowych. W przeciwnym razie mogą one nie pokazywać prawdziwego wyniku.

Jeśli natomiast pragniemy dowiedzieć się o poczęciu trochę wcześniej, możemy wybrać się do ginekologa. Lekarza może zlecić badanie krwi w celu oznaczenia ilości hCG. Hormon ten jest wydzielany w organizmie już 48h od zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej.

Zbyt niska wartość hCG oznacza, że nasza komórka jajowa nie zagnieździła się lub wystąpiło wczesne poronienie. Natomiast w przypadku jego za wysokiej wartości możemy mieć do czynienia z zaśniadową ciążą – nieprawidłowym zagnieżdżeniem komórki.

Zanim lekarz otrzyma wyniki badań przeprowadzi również badanie palpacyjne. Objawami zapłodnienia może być rozpulchnienie pochwy oraz dodatkowo zasinienie i rozpulchnienie szyjki macicy. Może wykonać także dopochwowe badanie USG. Poprzez takie badanie możliwe jest stwierdzenie ciąży od 4 tygodnia. Pierwsze takie badanie USG zostanie zlecone na 11-14 tydzień ciąży, wtedy to wyznaczony będzie termin porodu.

zobacz również rodzaje prezerwatyw

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments