Odtrucia alkoholowe Hajnówka

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa umieszcza się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy chodzi na etapie emocjonalnym, drugi na okresie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie mechanizmy są rodzajem reakcji obronnej, próbą znaczenia dla nadmiernego spożywania alkoholu i radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i ograniczonym poczuciem swej wartości.

Odtrucia alkoholowe Grajewo

W sukcesu osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, sposobem na zdobycie pewności siebie i czucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wyżej mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Wszystek mężczyzna ma różnego rodzaju technologiami i politykami pozwalającymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji układa się w momencie pierwszych lat bycia zaś jest właśnie połączona z klasą styczności z głowami dorosłymi, czyli najczęściej rodzicami. Od rodzaju i szybkości tych wczesnych więzi w znaczącym stopniu zależy zakres, w jakim znamy regulować swoje emocje. Niezależnie z tego, która była rzeczywista przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich niedostatek sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Grajewo

– Właściwa regulacja emocji liczy na nauk ich mówienia, świadczenia o nich oraz świadomego przeżywania – wyjaśnia terapeuta z prywatnego ośrodka odwykowego “Moje Życie”. – Osoba, która zdaje sobie przygodę spośród obecnego, co jest, jest w okresie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i skorzystać po takie sytuacji rozładowania emocji, jak aktywność fizyczna czy spotkanie i dyskusja z znajomymi znajomymi. W sukcesu osoby uzależnionej samym sposobem ukojenia miłości i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z jakim osoba uzależniona nie potrafi sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, wprawdzie nie mieszka ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy powracają ze zdwojoną siłą, a wraz spośród nimi ponownie narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, gdyby nie mieć i jest z powodu picia, więc… pije, gdyby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w atrakcyjnym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który obecnie zaczął mu żałować.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, wymagając mu poradzić.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zanurzył się w milczeniu.

Alkohol, który zawiera żyć lekarstwem na nieprzyjemne emocje, w ścisłym etapie sam staje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie emocjonalne i zamieniają je nieznośnym. Tematy w praktyki, problemy finansowe, pogorszenie styczności z linią oraz partnerami czy kolizje z prawem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Życie kobiety uzależnionej wymienia się w koszmar, w jakim dobrymi momentami pomoce w cierpieniu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując pomoce w byciu osoba uzależniona prowadzi na siebie też większe cierpienia – szukając rozwiązania problemu, popada w coraz popularniejsze problemy.

Odtrucia alkoholowe Grajewo

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu uzależnione jest z mieniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na jednego siebie oraz prostą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji powiązanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najważniejsze jest zaprzeczenie, że tworzy się problem z alkoholem. Osoba uzależniona za wszelką cenę stara się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Jeśli nawet przyznaje, że pociąga zbyt dużo, toż czynników szuka poza sobą: że więc być brak zrozumienia ze karty najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, rozluźnienia się – każdy czynnik jest interesujący. Dociera do tak głębokiego zaburzenia procesów poznawczych, że mnóstwo kobiet uzależnionych zaczyna wierzyć we polskie kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje ważne z otoczenia.

Osoby bliskie, w obecnym zwłaszcza partnerzy osób uzależnionych, zaczynają realizować w toku tworzenia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć związanego spośród nim wstydu i upokorzenia, podają mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie zatrzymania mogą stanowić powodem procesu bycia we współuzależnienie. Drinku z punktów terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że ważna uzależnionemu partnerowi pomóc ukrywając jego wadę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Grajewo

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten mechanizm badany jest do rollercoastera: osoba uzależniona jest biegunowo odmiennych emocji powiązanych z doświadczeniem swej wartości. Jak jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, trwała i zdolna prowadzić swoim działaniem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie zmniejsza się (“ja” upadłe). Samym sposobem na zmniejszenie cierpienia wydaje się alkohol, który daje stworzyć złudzenie panowania nad własnym życiem. Naprzemienne doświadczanie stanu euforii i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W form kompletnego zaburzenia i możliwości jedyną wartością staje się alkohol, który przejmuje pełną kontrolę nad życiem kobiety uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Grajewo

Jak rozwiązań z błędnego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie zwiększają się i rozwijają do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z błędnego koła i przestać koić cierpienie alkoholem, który wpływa też większe cierpienie. Jednak wytrwanie w świadomości wymaga dużej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Związanie jest chorobą, jakiej nie da się wyleczyć, jednak ważna ją zatrzymać abstynencją i leczyć terapią alkoholową. Cel, którym jest powstanie nowego mieszkania bez alkoholu, można dostać dzięki specjalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby rozwiązania z uzależnienia bez poparcia w sytuacje terapii zazwyczaj mijają się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Grajewo

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments