Jak wkładać w ropę naftową?

      Brak komentarzy do Jak wkładać w ropę naftową?

Jak inwestować w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zarezerwowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich kontrolowanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze oraz jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim wiele możesz przeczytać w współczesnym punkcie), a dodatkowo o dużych, kontrolowanych także przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco oraz wyjątkowych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Zatem istnieli natomiast dalej są najwięksi gracze na zbytu czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy przenosili się z tego sektora oraz ich Standard Oil, jakie stało wydane na niższe firmy, wśród których jest jednocześnie Exxon i Chevron).

Jak inwestować w ropę naftową?

Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy te światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (ale ich wzrost został zwolniony z innych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, czyli w teraźniejszym czasie Azerbejdżan oraz mnóstwo innych. Istnienie tak ogromnych graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą zarabiać więcej inwestorzy indywidualni. Absolutnie nie zarobią oni na aukcji ropy naftowej, bo nie maja do niej dostępu, jednak mogą zarabiać spekulując na ostatnim rynku za pomocą różnego rodzaju instrumentów finansowych.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Właściwie nie jest dodatkowe bezpośrednie inwestowanie w realną ropę naftową, tak jak przynajmniej w wypadku złota czy srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt dostępna w układu do indywidualnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej sprzyjać. Ceny ropy naftowej w szczytowym momencie miały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli nieco więcej dolara za litr paliwa. To oznacza, że w wypadku wzrostu wartości paliwa (na tradycyjnym szczycie) o 10% zarobić ważna było 10 centów za jakiś miany litr paliwa, lub w wypadku 1000 litrów, które zdobyły w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu i ofercie kupna oraz sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak małych liczbach). To prowadzi, że wkładanie w realną ropę naftową z punktu widzenia inwestora jednego jest niemożliwe, a nawet gdy jakimś sposobem możliwe byłoby, więc dodatkowo tak inwestycja taka byłaby całkowicie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy więc przy instrumentach finansowych związanych z ropą naftową – z odsieczą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i style ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to podział ze względu na ciężar. Cechuje się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), średnią (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny wybierana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową dzieli się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyki siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyki siarki powyżej pół procenta.

Ze względu na budowa parafiny przyznaje się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich wiąże w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na budowa żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie znajduje się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery z nich są zdecydowanie najpopularniejsze na zbytach walutowych: WTI (West Texas Intermediate, znana i jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budowy siarki na stanie 0,24% – jest wtedy ropa znacznie szerokiej klas, z której dochodzi się największą część benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych położonych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która pompowana jest do polskich rafinerii z rosyjskich gazociągów, biorących się od zachodniej Syberii do Uralu. Stanowi wtedy ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z zmiany średnią ważoną cen ropy wydawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Jednym z najpopularniejszych systemów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów finansowych jest zakup jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o których wiele możesz przeczytać tutaj), których wartość śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Bardzo wysoką zaletą inwestowania w ETF-y z prezentacją na rynek ropy naftowej jest właściwie nieograniczona płynność, bo są one wymieniane na najliczniejszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy wygrać z dźwigni finansowej, co idzie na zdecydowanie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje droga zarabiania jedynie na wzrostach (chyba, że będziemy wymieniać swoją pracę ze częstych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to ale będzie musieć ogromniejszego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są otwarte na Giełdzie Papierów Pomocnych w Warszawie (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y wytwarzane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Ważna jednak wziąć z tego, co oferują rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo polskich domów maklerskich – atrakcyjną ofertą pochwalić się może Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim otrzymamy dojazd do jednego z najbogatszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i opcje na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można i wykorzystać kontrakty terminowe oraz możliwości na czarne złoto. Że jest wtedy inny instrument, którego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Pomocnych w Warszawie, choćbyśmy bardzo pożądali je odnaleźć. Na wesele giełda toż nie tylko Warszawa (aż wybierało się rzec, że przede ludziom nie Warszawa), a opcje oraz kontrakty futures na ropę naftową można wziąć na innych giełdach, także za pośrednictwem polskich domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub bądź w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby zdobyć certyfikaty na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w ofercie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych reagujących na własnym rynku, jednak można je kupować tylko za pośrednictwem giełdy. Należy jednakże mieć, że inwestycje w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą stawką za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, a dodatkowo stosują one przed inwestorem o moc wyższe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze samym sposobem inwestowania w ropę naftową są bardzo wielkie i również popularne w użyciu kontrakty CFD (Contract for Difference, o których wiele możesz przeczytać w produkcie poświęconym CFD), których wartością ważną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie każdy broker Forex. Pewno jest wtedy najprzyjemniejsza, najszybsza oraz sama z najtańszych pod względem prowizji i spreadów form gry na ropie naftowej.

Zaletą takiego zwolnienia są jeszcze bardzo niewielkie wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na własnym rynku nawet 1:33). W związki CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością kiedy w waluty, kontrakty na akcje, czy metale szlachetne. Warto natomiast posiadać na uwadze, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej oraz płynność realizacji poleceń są znacznie zróżnicowane, oraz w kontrakcie z ostatnim przed rozpoczęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (bardzo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest atrakcyjnym sprzętem do dobrej gry w krótkim czy średnim terminie, ale z gwarancją nie do wieloletniego lokowania swojego majątku.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz bardzo podkręcane normy ekologiczne i jeszcze to znaczniejsze szczyty dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (oraz każdego innego, co podgrzewa treść oraz czym oddychamy w prawdziwszych miastach), a także postęp na zbytu pojazdów elektrycznych i (w mojej opinii) zbliżająca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temu pracowniki martwili się, że ropa się zrobi plus będzie fakt, a tymczasem pokazuje się, że ropa wcale się nie kończy, lecz jej czas jak daleko. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to oczywiście spekulacyjna przesada, to przecież kierunek ruchu jest odpowiedni z ostatnim, co czeka ten sektor może więcej w ostatnim półwieczu. Bolesny koniec.

To kraj niniejszego punktu, ale tylko początek Twojej sprawy z rynkami walutowymi. Przed Tobą długa droga, ale dobrze wiemy, gdy Ciż ją pomóc. Rachunek demonstracyjny toż najwłaściwszy wyjście, aby przetestować zdobytą informację w pracy.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments