Jak pobrać paszport covidowy?

      Brak komentarzy do Jak pobrać paszport covidowy?

Nie da się ukryć, że kilkanaście dni temu rozpoczął się trzeci już rok, w którym świat stara się walczyć z niezwykle poważną pandemią wywołaną przez koronawirusa. Tajemnicą nie jest, że pandemia ta całkowicie zmieniła sposób w jaki musimy żyć. Można śmiało powiedzieć, że większość z nas dosłownie musi nauczyć się żyć od nowa, wedle niezwykle oryginalnych zasad i reguł. Rządy wielu państw, celem ochrony swoich obywateli starają się wprowadzać coraz to nowe i bardziej efektywne restrykcje, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w społeczeństwie.

Niemniej jednak dokładnie rok temu, koncerny medyczne zdecydowały się na wypuszczenie szczepionki przeciwko temu śmiercionośnemu wirusowi. Wiele osób chętnie ruszyło do punktów szczepień z własnej woli, jednak inni ruszyli tam z obawy przed ograniczeniami, które w wielu krajach zostały nałożone na osoby niezaszczepione. Okazuje się, że w przypadku odmowy przyjęcia szczepionki, osoby nie będą mogły swobodnie podróżować, a być może nawet i korzystać z miejsc użyteczności publicznej. Osoby zaszczepione zaś, muszą pobrać tak zwany paszport covidowy, który upoważnia ich np. do swobodnego przemieszania się pomiędzy poszczególnymi krajami. Niemniej jednak jak można taki paszport covidowy pobrać i czym on jest?

Czym jest paszport covidowy?

Pandemia koronawirusa zmusiła nasz wszystkich do zachowania odpowiednich środków ostrożności, a także do podjęcia wszystkich możliwych działań celem zachowania bezpieczeństwa swojego, a także i najbliższych. Okazuje się, że jednym ze sposób na to, jest przyjęcie co najmniej dwóch dawek szczepionki, a dodatkowo także tak zwanego „boostera” czyli trzeciej dawki przypominającej. Warto mieć na uwadze jednak, że szczepionka ta nie jest wstanie ochronić nas przez zakażeniem samym w sobie, jednak sprawia, że koronawirusa mona przejść znacznie łagodniej, a co więcej zmniejsza się ryzyko hospitalizacji, a nawet zgonu. Paszport covidowy jest więc niezwykle istotnym dokumentem, który stanowi swoisty dowód na to, że dana osoba przyjęła wspomniane już dwie dawki szczepionki, która jest powszechnie stosowana i akceptowana przez władze Unii Europejskiej. Dokument ten obecnie jest wymagany przez wiele państw europejskich np. podczas przekraczania granic. Co więcej, jeśli przyjrzymy się bliżej restrykcjom poszczególnych państw na naszym kontynencie, to z pewnością da się zauważyć, w wiele z nich wprowadziło dla osób zaszczepionych szczególne przywileje. Tak więc, w niektórych lokalach i restauracjach mogą przebywać tylko i wyłącznie osoby, które są wstanie przedstawić Unijny Certyfikat COVID potocznie nazywany paszportem covidowym. Co więcej osoby po co najmniej dwóch dawkach szczepionki mogą uczestniczyć w większych wydarzeniach publicznych, a także korzystać z kin czy teatrów. Można więc śmiało powiedzieć, że po szczepionce, życie chociażby w niewielkim stopniu wraca do normalności.

Jak pobrać paszport covidowy?

Paszport covidowy dostępny jest w wersji na telefon, przez co można wygodnie go okazywać w miejscach, które tego wymagają. Niemniej jednak jak pobrać tego typu potwierdzenie szczepienia? Okazuje się, że każda osoba, która przyjęła co najmniej dwie dawki szczepionki może samodzielnie pobrać Unijny Certyfikat Covid. Co ważniejsze, dokument ten można pobrać w dowolnym formacie jak np. plik pdf, czy plik gotowy do wydruku. Równie dobrze można skorzystać z opcji pobrania paszportu covidowego w wersji do zapisu w telefonie lub komputerze, a także w aplikacji mObywatel, by mieć go zawsze pod ręką i móc okazywać go wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Celem pobrania Unijnego Certyfikatu Covid konieczne jest wejście na odpowiednie strony:

  • Internetowe konto pacjenta
  • mObywatel

Kolejno należy postępować zgodnie z instrukcjami, które będą pojawiały się na ekranie. W ten prosty sposób, można pobrać swój, osobisty paszport covidowy i mieć go zawsze przy sobie i pod ręką, gdyż z pewnością zdarzać się będzie coraz więcej sytuacji, w których trzeba będzie udowodnić przyjęcie szczepionki.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments